AKTUALNOŚCI
Cztery warianty systemu rozgrywek klasy okręgowej04.07.2020r.
Komisja ds. Rozgrywek Podokręgu Słupskiego w uzgodnieniu z wojewódzką centralą futbolową w Gdańsku przesłała do klubów cztery koncepcje systemu gry w okręgówce seniorów na rychło zbliżający się sezon 2020/2021. Wszystko ma charakter sondażowy i opinia uczestników zmagań koniec końców wcale nie musi być wzięta pod uwagę. Idea dyskusji na ten temat zrodziła się wobec faktu powiększenia ligi do 20 zespołów. Czasu jest coraz mniej i decyzji w tej kwestii należy spodziewać się w ciągu kilku(nastu) dni, podobnie jak terminarza rundy jesiennej. Co proponuje związek? Prześledźmy na spokojnie pomysły działaczy...

WARIANT I

38 kolejek (19 jesienią i 19 wiosną), mecz i rewanż, awans do IV ligi jednej ekipy, spadek do klasy A aż siedmiu drużyn (plus następnych w przypadku degradacji z klasy wyższej do okręgówki któregokolwiek ze "słupskich" klubów). W edycji 2021/2022 grałoby w klasie okręgowej z powrotem, tak jak w 2019/2020, szesnaście teamów.

WARIANT II

38 kolejek (19 jesienią i 19 wiosną), mecz i rewanż, awans do IV ligi jednej ekipy, spadek do klasy A pięciu drużyn (plus następnych w przypadku degradacji z klasy wyższej do okręgówki któregokolwiek ze "słupskich" klubów). W edycji 2021/2022 grałoby w klasie okręgowej 18 teamów, dopiero w kampanii 2022/2023 nastąpiłby powrót do tradycyjnych szesnastu.

WARIANT III

Dwie rundy (zasadnicza i finałowa). W pierwszej 20 drużyn gra ze sobą jesienią po jednym spotkaniu. Po niej następuje podział na grupę mistrzowską (miejsca 1 - 8) i spadkową (lokaty 9 - 20) z zachowaniem zdobytych punktów i dotychczasowego bilansu bramkowego. W grupie mistrzowskiej wiosną kluby zagrają mecz i rewanż (razem 14 potyczek, czyli w całym sezonie 33), zaś w spadkowej każdy z każdym jeden mecz z zastrzeżeniem, że ekipa, która występowała w roli gospodarza w I rundzie będzie teraz gościem i odwrotnie (łącznie w sezonie 30). Awans do IV ligi wywalczy jeden zespół, spadek (w zależności od wyboru koncepcji) dotknie siedem lub pięć (plus kolejne, jeśli ktokolwiek z naszego regionu opuści IV ligę, a więc podobnie jak w wariancie I i II), co oznacza w edycji 2021/2022 16 lub 18 klubów w okręgówce.

WARIANT IV

Bliźniaczo podobny do trzeciego z tą różnicą, że jesienią do rozegrania byłoby 16 serii, a wiosną 3. Reszta (system gry, awanse i spadki) jak wyżej.

Nam najbardziej podoba się (jako zdecydowanie najsprawiedliwsza i "bezbolesna") koncepcja druga, bo gwarantuje zgodnie z kilkudziesięcioletnią normą dwukrotne konfrontacje z każdym rywalem i dodatkowo łagodne (czyli w ciągu dwóch lat, a nie jednego roku) przejście z dwudziestu teamów do szesnastu. Warta zastanowienia jest naszym zdaniem również zasadność premiowania co roku awansem z klasy A do okręgówki aż czterech klubów z dwóch grup. Biorąc pod uwagę poziom rozgrywek może należałoby pomyśleć nad nagradzaniem pójściem w górę hierarchii jedynie mistrzów klasy A, a trzeciego beniaminka wyłaniać drogą dwumeczu barażowego pomiędzy wicemistrzami tego szczebla? Wtedy klasę okręgową opuszczałoby sześć drużyn lub cztery, w zależności od wdrożenia w życie wariantu I lub II. Niebawem przekonamy się co ostatecznie czekać będzie piłkarzy zespołu seniorów od sierpnia...

::  Copyright © 2003-2024 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::